na-ryby

Akwarystyka o Twoja pasja? Doskonale, że trafiłeś do naszego serwisu

Zobacz wszystkie wpisy w serwisie
gupik

Najciekawsze poradniki dla akwarystów Czego nie wiesz o rybach akwariowych?

Poradniki na temat akwarystyki słodkowodnej

Line grey

Poradniki na temat akwarystyki słonowodnej

Line blue

Choroby ryb akwariowych - co warto wiedzieć?

Line grey

Spis alfabetyczny ryb od Akary błękitnej do Zwinnika jarzeńca

Line blue

Zobacz, jakie pytania nurtują naszych użytkowników na forum akwarystycznym

Ostatni wpis na forum dodano: 5 dni temu

komentarze

Ostatni wpis dodał: Aleksander.P

[...] chciałem założyć moje pierwsze akwarium. Słyszałem, że gupiki to ryby akwariowe odpowiednie dla początkującego akwarysty. Czy to prawda? [...]

Co znajdziesz w portalu akwarystycznym Na Ryby?

uzytkownicy

Ponad 165 wpisów na Na Ryby

Czytaj najnowsze wpisy i poradniki akwarystyczne

na-ryby-logo
klub-zakupowy

Wybieramy najlepszy sklep!

AlleZoo - zaufany sklep zoologiczny

Jak opiekować się narybkiem gupika?

Jeśli w Twoim akwarium pojawiły się pierwsze, małe gupiki, bezwzględnie musisz zadbać o ich odpowiednią opiekę i bezpieczeństwo. Zaraz po ich urodzeniu trzeba jak najszybciej oddzielić je od matki, jednak w tym przypadku najlepiej przenieść do innego akwarium właśnie ją, ponieważ małe mogą tego nie przeżyć. Dlaczego należy postępować w taki sposób? Jak zapewne wiesz, matka gupików może zacząć zjadać swój narybek, dzieje się tak, ponieważ większość ryb nie odczuwa instynktu macierzyńskiego i narybek lub po prostu niewielkie ryby spostrzega jako pokarm.

Koniecznie wybierz odpowiedni kotnik dla narybku

Dowiedz się więcej: Co jedzą małe gupiki?

Żeby uniknąć niebezpieczeństwa stwarzanego przez matkę lub innych dużych ryb, zaopatrz się w kotnik dla rybek. To rodzaj pojemnika, który oddziela małe rybki od dorosłych osobników, co umożliwia ich prawidłowy rozwój bez ryzyka przypadkowego pożarcia narybku.

W przypadku młodych ryb to niezbędne akcesorium, które umożliwia im przeżycie trudnego dla nich okresu dorastania.

Jak wiadomo, każde młode stworzenie żywi się zgoła innym pożywieniem niż reszta przedstawicieli rasy, to z powodu wciąż rozwijającego się i rosnącego organizmu, małe gupiki muszą jeść zupełnie inny rodzaj pożywienia, niż ich dorosłe odpowiedniki. Po pierwsze między młodymi nie dochodzi do aktu kanibalizmu. W takim razie co jedzą małe gupiki? Najczęściej polecaną karmą są płatki dla ryb pokruszone w pył, zawierają wszystkie niezbędne wartości odżywcze, jednocześnie będąc w odpowiednim rozmiarze. By małe nie miały problemu z pobieraniem jedzenia, pamiętaj, żeby rozdrobnić pokarm do maksimum możliwości.

Czytaj także: Czym karmić pyszczaki żeby szybko rosły?

Czym karmić narybek?

Dobrej jakości karma to podstawa, nie wybieraj tej najtańszej, ponieważ nie dość, że może nie wspomóc wzrostu małych rybek, to jeszcze może im zaszkodzić, ostatecznie prowadząc do ich zgonu. Dieta małych rybek musi być bogata w wartości odżywcze, dlatego pamiętaj, by nie popadać w monotonie i regularnie zmieniać karmę dla gupików tak, by odpowiednio ją zbilansować.

Czytaj także: Akwarystyka - hobby dla każdego

Młody organizm musi być karmiony dużo częściej, niż dorosły, ponieważ potrzebuje o wiele więcej wartości odżywczych do prawidłowego rozwoju. Dlatego skup się na tym, żeby narybek karmić co najmniej 5 razy dziennie. Pamiętaj także, aby wybrać karmę dedykowaną do narybku.

Jedyny taki serwis o akwarystyce słodkowodnej w Polsce. Bez cienia wątpliwości.